DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Św. Jakuba Apostoła, Jadów
pl. Gustawa Dreszera 11
05-280 Jadów
25 661 27 79,
517 248 792
07:00
18:00
09:00
10:30
12:00
18:00
Ks. Bocheński Wiesław Marian, 20.06.2003 –11.03.2016
Ks. Marczewski Marian, 21.03.1988 – 20.06.2003
Ks. Żukowski Jan, 05.06.1973 – 21.03.1988
Ks. Balik Tadeusz, 17.10.1970 – 05.06.1973
Ks. Cegłowski Aleksander, 08.10.1962 –14.09.1970
† Ks. Sobczak Stanisław, 04.01.1954 – 08.10.1962
† Ks. Święcki Edward, 30.07.1948 – 04.01.1954
Ks. Wasiak Kazimierz, 10.09.1946 –14.06.1948
Ks. Duczyński Franciszek, 1934 –10.09.1946
Ks. Ozarek Franciszek, 1912 –1934
Ks. Pęzik Marian, 14.09.1970 –17.10.1970
Ks. Morka Mariusz Tomasz, 27.08.2014 – 26.08.2016
Ks. Sikorski Jarosław, 28.08.2011– 27.08.2014
Ks. Kloch Zbigniew, 28.06.2008 – 28.08.2011
Ks. Jeznach Marek, 08.07.2006 – 08.06.2008
Ks. Filipczuk Marek Jan, 01.07.2005 – 08.07.2006
Ks. Kaczmarski Marcin Przemysław, 28.06.2003 – 01.07.2005
† Ks. Królak Mariusz, 30.06.2000 – 28.06.2003
Ks. Jasionek Wojciech, 28.06.1997 – 30.06.2000
† Ks. Dudzik Andrzej, 28.06.1996 – 28.06.1997
Ks. Knych Marek Adam, 30.06.1993 – 28.06.1996
Ks. Hołuj Marcin, 19.05.1991– 22.06.1993
Ks. Juńczyk Andrzej, 15.06.1988 –19.05.1991
Ks. Aleksandrowicz Tadeusz, 16.06.1986 –15.06.1988
Ks. Ladziński Ryszard Jan, 07.06.1982 –16.06.1986
Ks. Mordoń Stanisław, 25.05.1981– 07.06.1982
Ks. Lataśkiewicz Jan, 05.06.1978 – 25.05.1981
Ks. Armijak Tadeusz, 21.08.1970 –16.10.1978
Ks. Krysik Jan, 07.06.1977 – 20.05.1978
Ks. Zieliński Jan, 20.05.1975 – 28.05.1977
Ks. Olaczek Tadeusz, 25.06.1973 – 20.05.1975
Ks. Sąpor Józef, 10.06.1972 – 05.06.1973
Ks. Pęzik Marian, 10.06.1970 –10.06.1972
† Ks. Dmochowski Szczepan, 25.06.1967 –10.06.1970
Ks. Laskowski Stanisław, 05.09.1966 – 25.06.1967
Ks. Wołosiewicz Stanisław, 13.06.1966 – 05.09.1966
Ks. Młot Zdzisław, 09.11.1963 –13.06.1966
† Ks. Rółkowski Mirosław, 31.01.1963 – 01.09.1964
† Ks. Ignaczak Jan, 28.08.1963 – 09.11.1963
Ks. Wnukowicz Ludwik, 10.06.1961– 28.08.1963
† Ks. Stasiak Henryk Zygmunt, 05.02.1960 –10.06.1961
Ks. Kalus Józef, 05.08.1959 – 05.02.1960
Ks. Nowak Czesław, 22.03.1958 – 05.08.1959
Ks. Niewczas Tadeusz, 1953 – 22.03.1958
Ks. Karasiński Antoni, 22.12.1950 –1953
Ks. Sadowski Władysław, 02.08.1950 – 20.08.1950
† Ks. Konowrocki Kazimierz, 15.04.1950 – 07.08.1950
Ks. Słomkowski Stanisław, 22.11.1947 –15.04.1950
Ks. Witkowski Stanisław, do 22.11.1947
Ks. Jankiewicz Zygmunt, b.d. –1950
Liczba parafian: 4460
Parafia jadowska została erygowana w 1481 roku.

Jadów, dawniej miasteczko, obecnie wieś, siedziba gminy, leży w północno-wschodniej części Równiny Wołomińskiej. W pierwszej połowie XIII wieku nasiliło się osadnictwo nad Bugiem na zachód od ujścia Liwca – prawdopodobnie tego okresu sięgają nadbużańskie Rażny na wschodzie oraz Jadów na południowym zachodzie. W XV wieku były te okolice na tyle zagospodarowane i ludne, że w 1473 roku, za panowania księcia mazowieckiego Bolesława IV, wybudowano pierwszy modrzewiowy kościół, który przetrwał do XVIII wieku. Konsekracji kościoła dokonał brat księcia Kazimierz, biskup płocki, 5 lutego 1479 roku. Jedni przypuszczają, że kościół został spalony, inni, że przebudował go ks. Marcin Koźliński.

Parafia jadowska została erygowana w roku 1481. Oznacza to, że już w tym czasie Jadów stanowił ośrodek kultu religijnego i życia gospodarczego. I rzeczywiście – w 1475 roku książę Bolesław IV nadał osadzie przywilej cotygodniowych targów. Książęta mazowieccy, a później królowie polscy, począwszy od XVI wieku popierali osadnictwo w tej części Mazowsza. Osadnicy byli zwalniani na kilka lat od wszelkich powinności poza obowiązkiem „stawania zbrojnie w potrzebie”. W tym czasie powstały takie wioski, jak Królowa Wola (obecnie Starowola), Zawiszyn i Myszadła. Ich założycielem był starosta liwski i kamieniecki Mikołaj Zawisza. Życie religijne rozwijało się – w 1. połowie XVIII wieku w Jadowie powstała mansjonaria, która funkcjonowała przez kilkadziesiąt lat.

Warto zauważyć, że w 1776 roku, 20 lat po opuszczeniu parafii w Jadowie przez byłego proboszcza ks. Ludwika Mellina (1735-1744), mocą zapisu testamentowego na rzecz wspólnoty św. Wincentego przy kościele Świętego Krzyża powstała Fundacja Jadowska, zobowiązująca do przeprowadzania w Jadowie misji co sześć lat.

Wśród wiernych rozwijał się kult męki Pańskiej, pojawiły się mazowieckie procesje pasyjne, w których kroczyli tzw. kapnicy (pokutnicy ubrani w kapy, czyli wory pokutne). Dzięki działalności misjonarzy utworzono w Jadowie różańcowe Bractwo Aniołów Stróżów. Zaczęły powstawać tzw. domy szpitalne dla ubogich, był to początek pracy charytatywnej.

W 1781 roku proboszcz jadowski ks. Franciszek Zambrzycki został biskupem sufraganem kijowskim, co spowodowało, że mimo działań wojennych życie religijne mogło toczyć się w miarę normalnie. W związku z rezydowaniem bp. Zambrzyckiego w Jadowie co roku na zakończenie nabożeństwa czterdziestogodzinnego był udzielany sakrament bierzmowania, były też przypadki udzielania święceń kapłańskich. Obchodzono odpusty na św. Jakuba Apostoła (patrona parafii), w dniu świętych Aniołów Stróżów, a także – za pozwoleniem Stolicy Apostolskiej – w święto Siedmiu Boleści NMP. Ważnym wydarzeniem było odnowienie ślubów zakonnych sióstr wizytek mieszkających we wsi Zawiszyn, po raz pierwszy w języku polskim.

W 1818 roku dobra jadowskie przyznano hrabiemu Stanisławowi Zamoyskiemu.

W 1882 roku, staraniem ks. Piotra Brzozowskiego, rozpoczęła się budowa nowego kościoła. Dziedzic hrabia Zdzisław Zamoyski ofiarował na ten cel część funduszy i materiały budowlane uzyskane z rozbiórki dawnego dworu w Zawiszynie. Chłopi opodatkowali się na rzecz budowy i ochoczo przychodzili do wszelkich prac. Budowę ukończono w 1886 roku. Konsekracji dokonał, w obecności kilkunastu tysięcy wiernych, abp Wincenty Chościak Popiel. Świątynię zaprojektował arch. Józef Pius Dziekoński.

W 1945 roku wojska sowieckie zniszczyły wieżę, którą odbudowano dopiero w 1976 roku. W dwudziestą drugą rocznicę powstania diecezji, 15 września 2013 roku, abp Henryk Hoser SAC podniósł kościół do rangi sanktuarium Krzyża Świętego.

Ks. Olton Jarosław, do 30.05.2015
Ks. Wierzba Mariusz SAC, do 14.05.2011
Ks. Stefek Jacek, do 15.06.2002
Ks. Bury Piotr, do 25.05.1996
Ks. Kozłowski Marek, do 25.05.1996
Ks. Turek Jacek, do 25.05.1996
Ks. Grabski Marek, do 15.06.1975
Ks. Wolski Jan, do 20.05.1962
S. Kujawska Janina
S. Kujawska Małgorzata
S. Oniszk Krystyna
Annopol, Borki, Dębe Małe, Dzierżanów, Jadów, Jadwisin, Józefów, Młynisko, Myszadła, Nowy Jadów, Oble, Podbale, Podmyszadła, Rozalin, Sitne, Starowola, Warmiaki, Wężówka, Wójty, Wyglądały, Zawiszyn