DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Św. Andrzeja Boboli, Marki-Struga
al. marsz. Józefa Piłsudskiego 248/252
05-261 Marki
07:00
18:00
07:00
08:30
10:00
11:30
18:00
10:00, 18:00
07:00, 10:00, 18:00
07:00, 10:00, 18:00
Ks. Żurad Adam CSMA, od 27.07.2014
Ks. Kapusta Wojciech Robert CSMA, od 15.07.2015
Ks. Pajor Zbigniew Kazimierz CSMA, od 01.07.2016
Ks. Sprysak Grzegorz CSMA, od 01.07.2011
Ks. Mazur Michał Paweł CSMA, od 01.07.2014
Ks. Kalisztan Stanisław CSMA, 07.08.2005 – 27.07.2014
Ks. Sowa Maksymilian CSMA, 15.08.1993 – 07.08.2005
Ks. Pałach Stanisław CSMA, 18.07.1973 –15.08.1993
Ks. Pagacz Ludwik CSMA, 30.11.1967 –18.07.1973
Ks. Kura Ludwik CSMA, 21.08.1965 – 30.11.1967
Ks. Miarecki Józef CSMA, 20.07.1961– 21.08.1965
† Ks. Rymuza Stanisław CSMA, 27.02.1952 – 29.08.1960 (†)
Ks. Miarecki Józef CSMA, 29.08.1960 – 20.07.1961
Ks. Czyrek Paweł CSMA, 01.07.2011–15.07.2015
Ks. Żurad Adam CSMA, 2002 – 2004
Ks. Potoczny Jan CSMA, 26.07.1990 –1992
Ks. Przeklasa Józef CSMA, 08.08.1989 –1992
Ks. Tyniec Antoni CSMA, 26.07.1990 –1992
Ks. Tyniec Józef CSMA, 01.08.1988 – 08.08.1989
Ks. Krużel Kazimierz CSMA, 26.07.1986 – 01.08.1988
Ks. Nowak Stanisław CSMA, 19.06.1985 – 26.07.1986
Ks. Prokuski Stanisław CSMA, 09.06.1982 –19.06.1985
Ks. Dąbrowski Karol CSMA, 09.06.1982 –1984
Ks. Śnieżek Henryk CSMA, 23.07.1981– 09.06.1982
Ks. Mendyka Stanisław CSMA, 08.09.1973 – 23.07.1981
Ks. Wojnar Jan CSMA, 30.07.1975 –1977
Ks. Kruczek Zdzisław CSMA, 08.09.1973 – 30.07.1975
Ks. Ryczan Józef CSMA, 26.06.1972 – 08.09.1973
Ks. Gadzała Józef CSMA, 12.04.1972 – 26.07.1973
Ks. Ledwoch Eugeniusz CSMA, 12.12.1967 – 28.06.1972
Ks. Włodarczyk Roman CSMA, 20.08.1966 –1968
Ks. Pagacz Ludwik CSMA, 15.07.1967 – 30.11.1967
Ks. Gadzała Józef CSMA, 20.08.1966 –15.07.1967
Ks. Tomasiewicz Kazimierz CSMA, 21.08.1965 – 20.08.1966
Ks. Kura Ludwik CSMA, 21.08.1965 – 30.10.1965
Ks. Ruszkowski Tadeusz CSMA, 31.07.1964 – 21.08.1965
Ks. Lugutka Jan CSMA, 1960 – 31.07.1964
Ks. Miarecki Józef CSMA, 15.07.1956 –1960
Ks. Górecki Jan CSMA, 1953 –1956
Ks. Piwowarczyk Jan CSMA, 1952 –1956
Ks. Wątroba Andrzej Paweł CSMA, 09.06.2015 – 30.06.2017, pomagający duszpastersko w Parafii w Niegowie
Ks. Szary Krzysztof CSMA, 01.07.2014 – 01.07.2016
Ks. Posełkiewicz Marek CSMA, 01.07.2012 – 01.07.2014
Ks. Szary Krzysztof CSMA, 01.07.2014 – 01.07.2016
Ks. Kustra Czesław CSMA, 25.08.1987 –1992
Ks. Pytel Stanisław CSMA, 25.08.1987 –1992
Ks. Gąsior Adam CSMA, 1977 –1983
Ks. Tekieli Julian CSMA, 27.09.1977 –1983
Ks. Motyka Marian CSMA, 1977 –1982
Ks. Data Eugeniusz CSMA, 09.08.1976 –1981
Ks. Hędrzak Stanisław CSMA, 11.08.1976 –1981
Ks. Lutowicz Bolesław CSMA, 26.08.1975 –1980
Ks. Oczoś Czesław CSMA, 27.02.1975 –1980
Ks. Stachera Stanisław CSMA, 14.05.1975 –1980
Ks. Chmura Stanisław CSMA, 10.09.1966 –1971
Ks. Śnieżek Henryk CSMA, 23.06.1964 –1969
Ks. Jankowski Eugeniusz CSMA, 19.09.1963 –1968
Ks. Ruszkowski Tadeusz CSMA, 19.09.1963 –1968
Ks. Gorczyca Józef CSMA, 08.08.1962 –1967
Ks. Guzik Marian CSMA, 1958 –1960
Ks. Moroz Walerian CSMA, 12.09.1952 –1959
Liczba parafian: 3560
Parafię erygował kard. Stefan Wyszyński 27 lutego 1952 roku z części parafii św. Izydora w Markach i Świętej Trójcy w Kobyłce.

Parafię erygował kard. Stefan Wyszyński 27 lutego 1952 roku z części parafii św. Izydora w Markach i Świętej Trójcy w Kobyłce. Jej początki związane są z osobą ks. Antoniego Poławskiego, kapłana diecezji kieleckiej, pracującego przez wiele lat w Ameryce Północnej, który zakupił dużą nieruchomość ziemską i założył zakład wychowawczy dla 50 sierot i ubogich chłopców, prowadzony przez Siostry Rodziny Maryi (działał od 14 października 1927 roku). Od 1936 roku w pracy szkolno-wychowawczej pomagają Siostry Córki Najczystszego Serca Maryi. 24 lutego 1928 roku ks. Antoni Poławski zapisem w testamencie przekazał Zgromadzeniu św. Michała Archanioła całość terenu wraz z prowadzonym dziełem.

Kościół zbudowano w latach 1928-1930, z funduszy ks. Poławskiego, według projektu arch. Feliksa Michalskiego z Warszawy, budowę nadzorował majster-murarz p. Feliks Maciejewski, parafianin. Kościół był pierwszym w Polsce noszącym wezwanie św. Andrzeja Boboli (wówczas błogosławionego). Poświęcił go kard. Aleksander Kakowski 8 listopada 1931 roku. W latach 1976-1977 zbudowano kościół filialny Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w odległym Sierakowie; poświęcił go bp Jerzy Modzelewski 11 grudnia 1977 roku.

W 1975 roku odbudowano wieże zniszczone w czasie wojny, a w 1985 roku dobudowano dwie nawy boczne. 16 maja 1994 roku sprowadzono z Fatimy figurę Matki Bożej, którą pobłogosławił w Watykanie papież Jan Paweł II, i zaprowadzono nabożeństwo fatimskie (od maja do października). Uroczystej konsekracji kościoła dokonał bp Stanisław Kędziora 16 maja 1995 roku.

28 września 2001 roku Zgromadzenie św. Michała Archanioła zakupiło działkę w Słupnie pod budowę kościoła Matki Bożej Fatimskiej, będącego wotum wdzięczności na rok 2000. Samodzielną parafię w Słupnie erygował 13 października 2011 roku abp Henryk Hoser SAC.

Br. Świerczewski Marian CSMA
S. Kopczyńska Anna MC
Czarna Struga, Marki: Agrarna, Akacjowa, Amarantowa, Bajkowa, Batalionów Chłopskich, mjr. Billa, Błękitna, Borówkowa, Bukowa, Ceramiczna, Fryderyka Chopina (parzyste), Cisowa, Cmentarna, Henryka Dąbrowskiego, Dębowa, Długa, Jana Długosza, Dolna, Dziewanny, Fiołkowa, Graniczna, Grażyny, Jana Sobieskiego (od Chopina), Jarzębinowa, Kamienna, Klonowa, Kolorowa, Konwalii, Juliusza Kossaka, Zygmunta Krasińskiego (parzyste od Środkowej), Zofii Kukier, Janusza Kusocińskiego, Legionowa, Legionów Polskich, Letnia, Łączna, Magnolii, Kornela Makuszyńskiego, Mała, Maratońska, Marmurowa, Królowej Marysieńki, Michalicka, Modrzewiowa, Nowa, Obrońców, Stefana Okrzei, Olimpijska, Orła Białego, Księdza Stanisława Pałacha, Pastelowa, Piaskowa, marsz. Józefa Piłsudskiego (od Chopina), Piotrówka, Podleśna, Pogodna, kpt. Stefana Pogonowskiego, Księdza Antoniego Poławskiego, Pomarańczowa, Pomnikowa, Poprzeczna, Poziomkowa, Przydrożna, Radna, Mikołaja Reja, Rolna, Rynkowa, Sasanki, ks. Ignacego Skorupki, Słowików, Spacerowa, Strumykowa, Szarotki, Szczygla, Środkowa (oprócz parzystych do Chopina), Tęczowa, Torfowa, Turystyczna, Wąska, Wczasowa, Wenecka, Wierzbowa, Wiewiórki, Wilgi, Wiosenna, Wrzosowa, gen. Józefa Wybickiego, Zbożowa, Zielona, Ziołowa, Źródlana, Żurawinowa, Żwirowa, Żytnia, Nadma: Bazyliowa, Ceglana, Jarzębinowa, Kozia Góra, Madery, Malinowa, Modrzewiowa, Mostowa (od rzeki Czarna), Platanowa, Pólko, Rzeczna (od rzeki Czarna), Torfowa, Wrzosowa, Złota

Zgromadzenie Św. Michała Archanioła (Michalici), Marki, al. Piłsudskiego 248/252 (parafia), tel. 22 781 14 92