DIECEZJA WARSZAWSKO-PRASKA
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej, Wołomin
ul. Kościelna 54
05-200 Wołomin
22 799 97 04
06:30
07:00
08:00
16:30 w I piątek miesiąca z udziałem dzieci
18:00
07:00
08:30
10:00
10:30 w kaplicy z udziałem dzieci od III klasy poza wakacjami
11:15 z udziałem młodzieży, zwłaszcza kandydatów do bierzmowania
12:00 w kaplicy z udziałem dzieci z II klasy i młodszych poza wakacjami
12:30
18:00
20:00 w lipcu i sierpniu
06:30, 07:00, 08:00, 10:00, 16:30, 18:00
Ks. Mazurek Jarosław, od 01.09.2013
O. Krużel Ireneusz CMF, od 26.08.2017
Ks. Dominiczak Marcin, od 26.08.2017
Ks. Sienkiewicz Sylwester, 24.06.1999 – 28.08.2015
† Ks. Sikora Jan, 16.01.1963 – 24.06.1999
Ks. Grabowski Mieczysław, 27.08.1950 –16.01.1963
† Ks. Zasada Walenty, 01.07.1947 – 27.08.1950
Ks. Kosiński Apoloniusz, 1941– 01.07.1947
† Ks. Jackowski Leon, 07.02.1932 –1941 (†)
Ks. Golędzinowski Jan, 01.04.1924 – 07.02.1932
Ks. Bordiuk Jarosław, 26.08.2015 – 26.08.2017
Ks. Dominiczak Marcin, 26.08.2016 – 26.08.2017
Ks. Turek Łukasz, 29.08.2009 – 26.08.2016
Ks. Radzikowski Maciej Artur, 30.08.2009 – 26.08.2015
Ks. Szewczyk Mateusz, 26.08.2012 – 27.08.2014
Ks. Król Jerzy, 26.08.2012 – 01.09.2013
Ks. Grzegrzułka Marek, 01.10.2007 – 26.08.2012
Ks. Barszczewski Marek Kamil, 17.06.2008 – 25.08.2012
Ks. Powała Fabian, 28.06.2008 – 29.08.2009
Ks. Mądry Albert, 01.07.2007 – 26.08.2009
Ks. Grzymkiewicz Grzegorz, 01.07.2005 – 28.08.2008
Ks. Skiba Edward, 01.07.2007 –19.06.2008
Ks. Sędek Marek Lech, 18.11.2005 – 01.10.2007
Ks. Kania Stanisław, 20.06.2003 – 01.07.2007
Ks. Ludwiczak Przemysław, 01.07.2005 –18.11.2005
Ks. Krasuski Piotr, 28.06.2003 – 01.11.2005
Ks. Bigda Zbigniew, 29.06.2002 – 01.07.2005
Ks. Ziółkowski Krzysztof, 18.06.2002 – 01.07.2005
Ks. Gąsiorek Marek, 20.06.2000 – 28.06.2003
Ks. Kwiatkowski Andrzej Janusz, 20.06.2000 – 28.06.2003
Ks. Franczak Dariusz, 01.07.1999 – 29.06.2002
Ks. Iżycki Marcin, 01.07.1999 – 29.06.2002
Ks. Dobosz Ryszard, 28.06.1997 – 30.06.2000
† Ks. Korporowicz Ireneusz, 20.06.1997 – 20.06.2000
Ks. Jarzyna Wojciech, 30.06.1994 – 01.07.1999
Ks. Wyszomierski Jarosław, 26.06.1998 – 01.07.1999
Ks. Kozera Krzysztof, 30.06.1994 – 26.06.1998
Ks. Owczarek Emil, 22.06.1994 –18.06.1998
Ks. Kraiński Wojciech, 30.06.1995 – 28.06.1997
Ks. Trojanowski Władysław, 19.08.1991– 25.12.1994, delegowany do tworzenia ośrodka duszpasterskiego w Majdanie
Ks. Cyliński Krzysztof Piotr, 10.11.1993 – 22.06.1994
Ks. Grygier Janusz, 22.06.1992 – 22.06.1994
Ks. Szymański Władysław, 15.06.1988 – 22.06.1994
Ks. Lewiński Bogdan Stanisław, 21.06.1990 –10.11.1993
Ks. Popis Stanisław, 15.06.1989 – 22.06.1992
Ks. Swędrowski Michał Henryk, 15.06.1989 –19.08.1991
Ks. Trojanowski Władysław, 16.06.1986 – 21.06.1990
Ks. Baranowski Janusz Maria, 16.06.1986 –15.06.1989
Ks. Kamiński Andrzej Maria, 16.06.1986 –15.06.1989
Ks. Kamiński Józef, 15.06.1985 – 01.09.1986, delegowany do tworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego w Wołominie
Ks. Licki Tadeusz CSMA, 31.10.1975 –16.06.1986
Ks. Żak Kazimierz CSMA, 14.06.1985 –16.06.1986
Ks. Szymański Maciej, 15.06.1985 –15.06.1986
† Ks. Lewandowski Zdzisław, 16.10.1981–14.02.1986
Ks. Gruca Józef CSMA, 16.06.1984 –19.06.1985
Ks. Jurkiewicz Stanisław, 13.06.1984 –15.06.1985
Ks. Sowa Tadeusz, 13.06.1984 –15.06.1985
Ks. Oroński Józef CSMA, 23.07.1981–16.06.1984
Ks. Dyczka Henryk, 20.05.1980 –13.06.1984
† Ks. Wawrzyniak Stanisław Jerzy, 20.05.1980 –13.06.1984
Ks. Malec Józef, 20.05.1980 – 23.07.1981
Ks. Olszewski Czesław CSMA, 26.07.1977 – 23.07.1981
Ks. Janik Jan, 25.05.1979 – 20.05.1980
Ks. Piekarski Piotr, 25.05.1978 – 20.05.1980
Ks. Szewczak Zbigniew, 28.05.1978 – 20.05.1980
Ks. Jeleń Edward CSMA, 27.07.1978 – 26.07.1979
Ks. Wojnar Jan CSMA, 26.07.1977 – 27.07.1978
Ks. Górski Ryszard, 28.05.1977 – 05.06.1978
Ks. Trzaskowski Henryk, 28.05.1977 – 28.05.1978
Ks. Pasionek Stanisław CSMA, 11.08.1973 – 26.07.1977
Ks. Śnieżek Henryk CSMA, 01.07.1976 – 26.07.1977
Ks. Pasternak Bogusław, 15.05.1976 – 28.05.1977
Ks. Urbaniak Franciszek, 15.05.1976 – 28.05.1977
Ks. Zagórski Stanisław, 15.05.1976 – 28.05.1977
Ks. Chmura Stanisław CSMA, 05.08.1972 – 01.07.1976
Ks. Stefaniak Adam, 10.06.1972 –15.05.1976
Ks. Struzik Zdzisław, 10.06.1972 –15.05.1976
† Ks. Pałgan Jan, 10.06.1972 – 26.02.1976, zmarł na plebanii
Ks. Wacławik Jan CSMA, 07.12.1974 – 03.11.1975
Ks. Oczoś Czesław CSMA, 05.08.1971– 07.12.1974
Ks. Tekieli Julian CSMA, 11.11.1971–11.08.1973
Ks. Guzowski Ryszard, 22.06.1964 –10.06.1972
Ks. Kołodziej Lucjan, 01.06.1971–10.06.1972
Ks. Sąpor Józef, 01.06.1971–10.06.1972
† Ks. Serowik Stanisław, 05.08.1971–10.06.1972
Ks. Drzewiecki Zbigniew Leszek, 11.06.1971– 09.06.1972
Ks. Stanowicki Stanisław CSMA, 05.08.1971–11.11.1971
Ks. Prus Marian, 01.06.1971– 05.08.1971
Ks. Różycki Józef CSMA, 01.08.1969 – 05.08.1971
Ks. Tekieli Julian CSMA, 01.08.1969 – 05.08.1971
Ks. Augustyński Franciszek, 20.06.1970 – 01.06.1971
† Ks. Bączyk Eugeniusz, 05.10.1970 – 01.06.1971
Ks. Murawski Janusz, 02.06.1969 – 01.06.1971
† Ks. Strzelecki Marian, 06.07.1967 – 05.11.1970
Ks. Okrasa Stanisław, 10.06.1970 – 20.06.1970
Ks. Kaczor Andrzej, 02.06.1969 –10.06.1970
Ks. Błoński Janusz CSMA, 25.08.1966 – 01.08.1969
Ks. Nowakowski Stanisław CSMA, 10.08.1968 – 01.08.1969
Ks. Ryczan Józef CSMA, 08.01.1969 – 01.08.1969
Ks. Milewski Stefan, 26.10.1968 – 02.06.1969
Ks. Wojciechowski Ireneusz, 11.08.1965 – 02.06.1969
Ks. Rzucidło Janusz CSMA, 10.08.1968 – 26.10.1968
Ks. Tomasiewicz Kazimierz CSMA, 25.08.1966 –10.08.1968
Ks. Ozon Kazimierz, 18.06.1966 – 30.12.1966
Ks. Gładysz Mieczysław CSMA, 30.12.1964 – 25.08.1966
Ks. Zakrzewski Tadeusz, 16.06.1964 –18.06.1966
Ks. Szefler Bernard, 28.08.1963 –11.08.1965
Ks. Wojewódka Jan CSMA, 31.07.1964 – 30.12.1964
Ks. Pater Józef CSMA, 20.08.1962 – 31.07.1964
Ks. Kuzalski Marian, 06.02.1963 – 30.06.1964
Ks. Mlącki Józef, 07.06.1962 – 28.08.1963
† Ks. Sikora Jan, 07.06.1962 –16.01.1963
Ks. Górecki Jan CSMA, 30.06.1962 – 20.08.1962
† Ks. Lewandowski Zdzisław, 22.06.1961– 07.06.1962
† Ks. Żmijewski Adam, 10.06.1961– 07.06.1962
Ks. Zając Stefan, 10.06.1961– 01.02.1962
Ks. Kalinowski Kazimierz, 11.03.1961– 30.06.1961
Ks. Niewczas Tadeusz, 19.08.1960 – 22.06.1961
† Ks. Rutkowski Franciszek, 06.02.1961–10.06.1961
Ks. Czerwiński Jan, 04.02.1960 – 09.02.1961
Ks. Odalski Henryk, 18.06.1960 – 31.01.1961
Ks. Przetacznik Czesław, 01.08.1958 – 24.09.1960
Ks. Wróbel Julian, 05.08.1959 –18.08.1960
Ks. Norbert Henryk, 05.08.1959 – 01.08.1960
Ks. Śliwonik Franciszek, 05.08.1959 – 20.06.1960
Ks. Majcher Edward, 05.08.1955 – 05.08.1959
Ks. Kuzalski Marian, 05.03.1955 – 02.08.1958
Ks. Gromek Józef, 20.07.1956 –10.08.1957
† Ks. Strzelecki Marian, 20.07.1956 –10.08.1957
Ks. Stoczyński Józef, 20.08.1954 – 30.01.1956
Ks. Malec Józef, 09.04.1952 – 02.05.1955
Ks. Brodnicki Zygmunt, 20.04.1953 – 03.10.1954
Ks. Petecki Władysław, 26.08.1953 –18.01.1954
Ks. Maliszewski Franciszek, 07.1951– 09.04.1952
Ks. Zawitkowski Stanisław, 1949 –1951
Ks. Miszta Zygmunt, 06.02.1948 –1950
Ks. Myczka Bolesław, 25.08.1947 – 06.02.1948
Ks. Bott Stanisław, 17.08.1944 – 25.08.1947
Ks. Kurkus Wacław, 03.06.1942 –17.08.1944
Ks. Kapusta Józef, 1942 –1944
Ks. Wiśniewski Antoni, 07.09.1939 –1942
Ks. Kwaśniewski Władysław, 1938 – 07.09.1939
Ks. Karczmarski Bolesław, 30.09.1937 – 25.06.1938
† Ks. Kościanek Stanisław, 01.12.1935 – 01.11.1936
† Ks. Abramski Zygmunt, 15.06.1935 – 03.05.1936
Ks. Milewicz Leon, 1936 –1936
Ks. Nowak Antoni, 1934 –15.06.1935
Ks. Stosio Jan, 1933 –1934
† Ks. Jagiełłowicz Bolesław, 01.04.1924 –1933
Ks. Rutkowski Wacław, 1941–1947
Ks. Budzyński Krzysztof, 26.08.2012 – 01.07.2015
† Ks. Sikora Jan, 24.06.1999 –17.08.2011 (†)
Ks. Januszko Józef, 1940 – 01.08.1958
Ks. Żochowski Henryk, do 30.06.1957
Liczba parafian: 16700
Parafię erygował Kard. Aleksander Kakowski 1 kwietnia 1924 roku wydzielając ją z parafii Świętej Trójcy w Kobyłce.

Parafię erygował Kard. Aleksander Kakowski 1 kwietnia 1924 roku wydzielając ją z parafii Świętej Trójcy w Kobyłce. W XV w. była to drobno-szlachecka wieś o nazwie Wolumino. W 1825 r. miała zaledwie 90 mieszkańców; rozwinęła się dzięki linii kolejowej poprowadzonej w 1862 r.. Prawa miejskie Wołomin otrzymał 4 lutego 1919 r. Wierni w 1902 roku wybudowali tu małą kapliczkę istniejącą, obok kościoła, do dnia dzisiejszego (mieści się w niej magazyn odzieży Caritas dla ubogich). Plac pod budowę kościoła poświęcił 24 listopada 1906 roku Ks. Franciszek-Ksawery Marmo, proboszcz z Kobyłki. Budowę kaplicy (tak nazywano świątynię, gdyż na budowę kościoła trzeba było mieć zgodę cara z Petersburga) rozpoczęli sami mieszkańcy w 1908 r. w stylu neogotyckim (projektant jest nieznany).

Świątynia w stanie surowym, pokryta dachówką, była gotowa w 1914 r. Wojna przerwała dalszą budowę. Mszę Św. zaczęto odprawiać w 1920 r. Pierwszy proboszcz, Ks. Jan Golędzinowski duszpasterzował w Wołominie do 1932 r. (odszedł do budowy kościoła Chrystusa Króla w Warszawie-Targówku): ukończył kościół o powierzchni 200 m2, wstawił trzy ołtarze, organy i ławki, ułożył posadzkę z terakoty; zbudował także plebanię. Podczas pierwszej wizytacji kanonicznej, 27 sierpnia 1927 roku, Kard. Aleksander Kakowski konsekrował kościół.

Podczas walk o Wołomin w sierpniu 1944 roku wojska rosyjskie zniszczyły połowę wieży; resztę wysadzili Niemcy 5 września 1944 roku: ciężar cegieł zniszczył prawie cały kościół: ocalało tylko prezbiterium i ołtarze. Ks. Apoloniusz Kosiński zbudował tymczasową kaplicę, którą w październiku 1946 r. poświęcił Kard. August Hlond. Kolejny proboszcz, Ks. kan. Walenty Zasada (więzień Dachau), zbudował 10-głosowe organy w kaplicy grające do dnia dzisiejszego. Dopiero Ks. Mieczysław Grabowski w latach 1950-1953 wybudował obecny kościół, dwukrotnie większy od zburzonego przez Niemców. Z dawnego kościoła pozostało prezbiterium i trzy ołtarze. Autorem projektu był prof. Stanisław Marzyński.

Początkowo miał poświęcić kościół Kard. Stefan Wyszyński w dniu 26 sierpnia 1953 roku, ale przełożył uroczystość na 11 października; po aresztowaniu w dniu 25 września nie mógł przybyć, więc uczynił to Bp Wacław Majewski. Kolejny proboszcz, Ks. prał. Jan Sikora, dobudował dwie wieże, położył elewację zewnętrzną i umeblował kościół. Uroczystości konsekracyjnej w dniu 6 października 1966 roku przewodniczył Prymas Stefan Wyszyński. Dzięki staraniom Ks. prał. Jana Sikory powstały trzy nowe parafie: Św. Józefa Robotnika, MB Królowej Polski i NMP Królowej Różańca Św. w Majdanie. Przy kościele znajduje się grota z figurą MB z Lourdes zbudowana przez Ks. Mieczysława Grabowskiego w setną rocznicę objawień w Lourdes. W 2005 r. został wybudowany pomnik ofiar Katynia, który poświęcił Bp Stanisław Kędziora. W 2008 r. Bp Kazimierz Romaniuk poświęcił pomnik Prymasa Tysiąclecia, Kard. Stefana Wyszyńskiego.

Ks. Lach Łukasz, do 22.05.2010
Ks. Karwacz Marek, do 30.05.2009
Ks. Mościcki Artur, do 30.05.2009
Ks. Gut Robert, do 02.06.2007
O. Pergoł Michał OFMCap., do 2002
Ks. Zajkowski Andrzej, do 09.06.2001
Ks. Banaszek Adam, do 29.05.1999
Ks. Paprocki Artur CSMA, do 15.05.1999
Ks. Rajski Zbigniew, do 30.05.1998
Ks. Wdowiak Kamil, do 24.05.1997
Ks. Żochowski Krzysztof, do 24.05.1997
Ks. Kwieciński Jacek, do 04.05.1997
† Ks. Dudzik Andrzej, do 25.05.1996
Ks. Wysocki Karol, do 27.05.1995
Ks. Dębek Paweł, do 28.05.1994
S. Konobrodzka Benedykta Mirosława CSSE, do 24.08.1991
S. Niebrzydowska Alina Wanda CSSMA, do 11.08.1991
† Ks. Porzeziński Zbigniew, do 24.05.1990
† O. Konobrodzki Jan Paweł OSB, do 09.06.1987
S. Gołębiewska Marcela Barbara CSSMA, do 15.08.1977
Ks. Tokarski Andrzej, do 05.06.1977
S. Szczurkowska Daria Elżbieta CSSMA, do 15.08.1976
Ks. Lewandowski Ryszard, do 24.05.1970
Ks. Sikorski Bogusław, do 26.05.1963
S. Świderska Barbara SDS
Nowe Lipiny: Batalionów Chłopskich (do Wąskiej), Błękitna, Duczkowska, Górna, Kasztanowa, Krzyżowa, Poprzeczna, Rodzinna, Rolna, Szczęsna, Szeroka, Szosa Jadowska (do 54), Wąska, Wspólna, Stare Lipiny, Wołomin: Aleja Niepodległości, Asnyka, Boczna, Broniewskiego, Chrobrego, Ciasna, Daszyńskiego, Długa, Duczkowska, Dworska, Hutnicza, Królowej Jadwigi, Katowicka, Kazimierza Wielkiego, Kolonia Gródek, Kościelna, Legionów (do Lipińskiej), Lipińska (od Legionów), Mariańska, Mickiewicza (do Lipińskiej), Mieszka I, Miła, Moniuszki, Nowowiejska, Oleńki, Peronowa, Plac 3 Maja, Polna, Poprzeczna, Przechodnia, Przyjacielska, Reja, Świętej Rity, Rodzinna, Sienkiewicza, Sikorskiego (nieparzyste do 1 Maja, parzyste do Lipińskiej), Słoneczna, Stacja Słoneczna, Szosa Jadowska, Teligi, Toruńska, Wąska, Wileńska (od Legionów), 6 Września, Zakładowa, Żelazna

Zgromadzenie Sióstr Św. Michała Archanioła (Michalitki), Wołomin, ul. Kościelna 54, tel. 22 787 76 79