Diecezja Warszawsko-Praska
Uroczystość Św. Floriana (relacja video; fragment homilii)
4 maja 2019 roku

W katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze, 4 maja 2019 roku, odbyły się centralne obchody Międzynarodowego Dnia Strażaka w Warszawie. Uroczystości zainaugurowała Msza święta pod przewodnictwem biskupa Romualda Kamińskiego.

W Eucharystii wzięli udział Absolwenci Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, którzy otrzymali promocję na stopień oficerski. Liturgię poprzedziła procesja z relikwiami św. Floriana, która po raz 15. wyruszyła z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej przy ulicy Marcinkowskiego – najstarszego budynku strażackiego w kraju – do bazyliki katedralnej.

- Rozpoznać i solidnie wypełnić powołanie jest bardzo ważne. Jaka jest droga powołania? Jest to droga służby. Pan Jezus zaskoczył wszystkich bardzo dziwnym obrzędem, którego nikt się nie spodziewał. Umył nogi Apostołom. On, którego nazywali Mistrzem i Panem i Mesjaszem, pochylił się do ich nóg, aby je obmyć. Powołanie ma przede wszystkim znamiona miłości i służby - mówił bp Romuald Kamiński.

- Budujcie wszystko na Ewangelii Chrystusowej, gdzie miłość, wiara, służba, przebaczenie to fundamenty, które się nigdy nie skruszą, nie załamią. Na nich buduje się prawdziwą wielkość - z takim przesłaniem Biskup Warszawsko-Praski pozostawił Absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, którzy otrzymali promocję na stopień oficerski.

Dod. Marcin Tafejko 6.05.2019 o 14.24, akt. 6.05.2019 o 14.25